Domácí hospic Jordán

Pořady, přednášky a články o hospicové péči

Český Rozhlas, Radiožurnál, Host Radiožurnálu, 11.11.2015: V hospicích nabízíme péči i pro pozůstalé, rodiny se k nám vracejí.
...Lidé ke stáru bilancují svůj život a hodnotí, na co jsou hrdí a čeho naopak litují – narušené rodinné vztahy a životní kopance, které má každý člověk. „Cílem hospicové péče je pomoci jim,“ vysvětluje lékařka, spisovatelka a zakladatelka českého hospicového hnutí Marie Svatošová. ...
Celý rozhovor s M. Svatošovou si přehrajete zde.

Český Rozhlas, Radiožurnál, Dvacet minut Radiožurnálu, 22.4.2015: Většina lidí umírá v anonymním zdravotnickém prostředí. Změní to služby hospiců?
...Nepohřbívej babičku zaživa, nabádá klidným hlasem Jiří Lábus ve spotu kampaně Nejste na to sami, zatímco se babička propadá do vykopaného hrobu. ... Podle průzkumů bychom rádi umírali doma, ale většina z nás nakonec končí v lékařském zařízení. Jde to nějak změnit? ...
Rozhovor s Jiřím Krejčím, ředitelem Hospice Dobrého Pastýře, si přehrajete zde.

DVTV.cz, 2015: Pomáhám pacientům si konec života užít, říká lékařka hospice
...Staráme se o pacienty, kteří by za normálních okolností byli hospitalizováni a skončili by na akutních lůžkách. My jim umožníme dožít doma...
Rozhovor Daniely Drtinové s primářkou hospice Cesta domů Irenou Závadovou.

Idnes.cz, 2015: Pro děti je smrt přirozená. Chtějí o ní mluvit, říká sestra z hospice
Děti ke smrti přistupují zvídavě, říká v rozhovoru pro iDNES.cz Markéta Černá, která doprovází umírající v kladenském hospici sv. Hedviky a pořádá diskuze o umírání na základních školách.

www.umirani.cz, 2015: Je neetické zachraňovat ve chvíli, kdy už to nemá smysl
rozhovor s lékařkou Barborou Slunečkovou o rozdílech v přístupu ke smrti a umírání v německých nemocnicích na www.umirani.cz.

Česká televize: Brána smrti, 2015
Dokumentární televizní seriál (13.dílů) Viliama Poltikoviče Brána smrti nabízí divákům zcela jiný pohled na smrt, než je běžné. Premiéru měl seriál 22. ledna 2015.

Cesta domů, 7.10.2014: Umírání přestává být tabu
Rozhovor s Martinem Loučkou.
V Praze bylo otevřeno Centrum paliativní péče, které bude usilovat o zlepšení a rozvíjení péče o umírající v České republice. Projekt je unikátní v celém regionu střední a východní Evropy. Za jeho vznikem stojí Martin Loučka, který se od dob svých studií specializuje na téma umírání a podpory nevyléčitelně nemocných.

Idnes.cz, 2014: Smrt po česku
Zpravodajský portál www.idnes.cz připravil sérii článků věnujících se praktickým otázkám souvisejících se stářím a umíráním v Česku.
Jednotlivé články:

Česká televize, 26.3.2014: Umírání v Česku zblízka
V drtivě většině případů ale naše životy končí v nemocničních pokojích a v LDN. Proč nemáme téměř na výběr? A proč jsou na tom v Evropě o poznání lépe? Beseda na toto téma proběhla na ČT24 26.3.2014.

Český rozhlas Plus, 2. 7. 2014: Zaostřeno
Jeden díl pořadu Zaostřeno Českého rozhlasu Plus byl věnován paliativní péči. V pořadu vystoupila i naše Jana Špačková Chalupská.

Česká televize, 2014: Život se smrtí
- Nový zajímavý sedmidílný dokumentární seriál České televize. "...Po dobu jednoho roku jsme sledovali osudy sedmi lidí, kteří – každý sám za sebe a každý po svém – bojovali se smrtelnou nemocí. Všichni využili paliativní péči určenou lidem v pokročilém nebo terminálním stádiu nemoci, někteří v lůžkovém zařízení nebo v onkologické ambulanci, jiní se spoléhali na své blízké..."

Paliativní péče
- Martina Špinková z domácího hospice Cesta domů byla hostem Radia Classic FM. V pořadu "Pravda o mém zdraví" vysvětluje rozdíly mezi hospicem, mobilním hospicem a domácí péčí.

Životy dětí
- dokument České televize sleduje v průběhu let 2002 až 2007 činnost Nadačního fondu Klíček, který se věnuje nemocným a umírajícím dětem i jejich rodinám a jeho úsilí založit dětský hospic.

Péči ošetřovatelů nemocní oplácejí vděčností
článek z webu www.umirani.cz, o tom jak se redaktor Českobudějovického deníku Radek Štěpánek na jeden den změnil v ošetřovatele v prachatickém Hospici sv. Jana N. Neumanna.

Přednáška Duchovní potřeby nemocných

Studenská práce na téma: Paliativní péče
- zápočtová práce studentky Univerzity J.A.Komenského Petry Bradové

Český Rozhlas, Radiožurnál, Dvacet minut Radiožurnálu, 31.5.2013: Irena Závadová z domácího hospicu: Až do posledního okamžiku si myslíme, že se nás smrt netýká
...NUmírání v Česku většinou není lehké. Ačkoliv si naprostá většina z nás přeje odejít ze života v kruhu rodiny, podaří se to jen 5 %. ...
Rozhovor s Irenou Závadovou, primářkou hospice Cesta domů, si přehrajete zde.

Na webu České společnosti paliativní medicíny můžete shlédnout filmy z projektu nadace Lien Fundation. Jednotlivé filmy přibližují problematiku péče v závěru života velmi informativním a působivým způsobem.

Jednotlivé filmy: web České společnosti paliativní medicíny
Celá série 50 filmů: www.youtube.com

Chceme umírat doma, podaří se to jen někomu- článek (formát DOC) z webu Lidových novin (www.lidovky.cz)

 
A A A › Velikost textu

DHJ v médiích

Český rozhlas České Budějovice- Odpolední host, 21.10.2015- Záznam pořadu
O hospicové péči s lékařkou i malířem, který podporuje hospic v Táboře.
Rozhovor s naší paní doktorkou Helenou Staňkovou a Pavlem Klímou, mimo jiné i organizátorem Dobročinných aukcí pro DhJ.


Český rozhlas České Budějovice- Přímá linka, 30.07.2013 Záznam pořadu
Naše paní doktorka Helena Staňková a vrchní sestra Bára Nováková byly pozvány do pořadu Přímá linka k besedě o domácí hospicové péči. Pořad byl vysílán 30.07.2013 a v popisce daného vysílání je uvedeno, že besedujícím byla Jana Špačková, takže se nenechte zmást.


TV Noe film „Doma, to je něco úžasnýho…“

Film o domácí hospicové péči realizovaný v roce 2012 byl částečně natočen i v Domácím hospici Jordán


www.studentpoint.cz: článek 23.02.2012
(rozhovor s naší sociální pracovnicí Mgr. Evou Špallovou pro studentský web)


www.studentpoint.cz: článek 23.02.2012
(rozhovor s naší sociální pracovnicí Mgr. Evou Špallovou pro studentský web)


Český rozhlas- Radiožurnál, 22.03.2011: Záznam pořadu
(rozhovor s MUDr. Marií Svatošovou, zakladatelkou hospicové péče v České republice)


Rádio Proglas, 19.03.2011: Záznam pořadu


Mladá fronta: článek 08.12.2010


Táborský deník: článek 7.12.2010


Mladá fronta: článek 06.12.2010


Táborský deník: článek 7.10.2010